Własne mieszkanie możemy ubezpieczyć indywidualnie korzystając z oferty firmy ubezpieczeniowej lub ubezpieczyć mieszkanie w spółdzielni bądź wspólnocie mieszkaniowej. Ubezpieczenia indywidualne nieruchomości różnią się od ubezpieczeń grupowych podpisywanych razem z innymi członkami spółdzielni mieszkaniowej. Rozwiejemy wątpliwości, co do wyboru rodzaju ubezpieczyciela.
Co oferują ubezpieczenia grupowe nieruchomości?
Najłatwiejszym sposobem ubezpieczenia jest skorzystanie z ubezpieczenia grupowego, które podpisujemy w spółdzielni bądź wspólnocie mieszkaniowej. Rata ubezpieczenia nieruchomości opłacana jest jednocześnie z comiesięcznym czynszem. Z pozoru wygląda dobrze, ale jak się przyjrzymy bliżej ubezpieczeniom grupowym zobaczymy, że nie wiele mają na do zaoferowania.
Przede wszystkim o rodzaju ubezpieczenia decyduje spółdzielnia my natomiast jedynie podpisujemy wolę do ubezpieczenia mieszkania. W teorii ubezpieczenia grupowe zachęcają niskimi cenami, jednak nie zawsze tanio oznacza solidnie. Należy zaznaczyć, że ubezpieczając mieszkanie ubezpieczamy jej mury, a nie zawartość czyli elementy stałe nieruchomości (np. ściany, tynki, drzwi). Natomiast jeśli chcemy ubezpieczyć elementy ruchome jak sprzęt RTV czy AGD powinniśmy rozważyć opcję ubezpieczenia części ruchomych mieszkania.
Polisa ubezpieczenia grupowego nie daje nam możliwości indywidualnie dopasowania oferty ubezpieczeniowej do naszych potrzeb. Takie możliwości daje nam jedynie indywidualne ubezpieczenie. Minusem ubezpieczenia grupowego jest również niska cena odszkodowania, które jest wypłacane w razie zaistniałej szkody.
Jakie korzyści płyną z indywidualnego ubezpieczenia nieruchomości
Ubezpieczenia dobierane indywidualnie są nieco droższe, ale zawierają większy pakiet ubezpieczeniowy. Z reguły przy ubezpieczeniu majątkowym mamy możliwość ubezpieczyć jednoczenie zarówno samą nieruchomość, jak i ruchomości (np. sprzęt AGD i RTV, dzieła sztuki).
Dobierając indywidualne ubezpieczenie mamy do wyboru kilka rodzajów ubezpieczenia, między innymi:
-
ubezpieczenie od zdarzeń losowych
-
ubezpieczenie rzeczy ruchomych
-
ubezpieczenie nieruchomości
-
ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
-
ubezpieczenie mieszkania OC.
Przed podpisaniem konkretnej oferty mamy możliwość zestawienia jej z innymi ofertami. W internecie dostępne są kalkulatory ubezpieczeń, gdzie można sobie orientacyjnie wyliczyć składkę takie ubezpieczenia. Jednak kalkulator ubezpieczenia nie daje nam prawdziwej oferty, a jedynie jego symulację. Po szczegóły oferty należy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym.