Co się dzieje z ubezpieczeniem OC i AC po sprzedaży samochodu?

Po sprzedaży samochodu sprzedający ma kilka możliwości odnośnie gospodarowania ubezpieczeniami OC i AC. Na sprzedającym spoczywa obowiązek przekazania polisy OC nowemu nabywcy samochodu. Przyjrzyjmy się bliżej przepisom dotyczącym przekazania i przejęcia polis ubezpieczeniowych w momencie sprzedaży auta.

Kto decyduje o przejęciu polisy OC?

Kiedy decydujemy się na sprzedaż pojazdu to polisa OC przechodzi na nowego właściciela. Jeśli zdecyduje on, że nie chce jej przejmować to wtedy mamy prawo ubiegać się o zwrot kosztów od ubezpieczyciela za niewykorzystany okres.

Jeśli zamierzamy odzyskać pieniądze z niewykorzystanej polisy OC to nowy nabywca powinien podpisać oświadczenie, w którym wyraźnie zrzeka się prawa do ubezpieczenia OC pojazdu. Były właściciel samochodu ma 14 dni na zgłoszenie rezygnacji z opłaconego ubezpieczenia.

Czy ubezpieczenie OC i AC można przenieść na nowy samochód?

Niestety firmy ubezpieczeniowe nie dają nam możliwości przeniesienia polisy ubezpieczeniowej OC i AC na nowo zakupiony samochód. Polisy nie można przenieść, ponieważ jest ona ustalana indywidualnie dla każdego pojazdu.

Na wysokość składki ubezpieczenia samochodu wpływa między innymi marka auta, rodzaj pojazdu czy przebieg. Dla nowego pojazdu naliczana będzie nowa składka ubezpieczenia.

Co z polisą AC po sprzedaży samochodu?

Polisa ubezpieczenia AC stwarza większe możliwości po sprzedaży samochodu niż polisa OC. Polisa AC nie zobowiązuje sprzedającego do jej przekazania nowemu właścicielowi, a nowy właściciel nie ma też obowiązku jej przejmowania.

Umowę polisy AC można wypowiedzieć, dzięki czemu środki niewykorzystane za okres, w który samochód nie jest już naszą własnością zostaną wypłacone na konto ubezpieczonego.

Jeśli jesteś zainteresowany/a ubezpieczeniem zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *