W ubezpieczeniach z reguły wyróżnia się dwie podstawowe szkody, szkodę częściową oraz szkodę całkowitą nieruchomości lub ruchomości. Wypłata odszkodowania pokrzywdzonym wypłacana jest na podstawie oszacowania wartości wyrządzonej szkody.
Rodzaje szkód w ubezpieczeniach:
Odszkodowanie za zniszczenia domu czy mieszkania
Dom to miejsce, w którym mieszkamy i spędzamy sporo czasu, dlatego tak ważne jest, aby czuć się w nim bezpiecznie oraz zabezpieczyć swoją rodzinę na wypadek jakiejkolwiek straty. Ubezpieczenia to same korzyści, dzięki którym otrzymujemy odszkodowanie w przypadku szkody częściowej lub całkowitej.
Szkoda częściowa
Szkoda częściowa polega na zniszczeniu jednego elementu domu czy mieszkania. Dla przykładu sąsiad mieszkający nad nami miał przeciekający wąż w pralce, w wyniku czego nasze mieszkanie zostało zalane i wymaga remontu. W związku z tym zostanie wypłacone nam odszkodowanie za wyrządzoną szkodę. W przypadku, gdyby to nam przeciekał wąż od pralki, z naszej puli ubezpieczenia skorzystałby poszkodowany sąsiad. My natomiast nie musielibyśmy ponosić dodatkowych kosztów.
Podobna sytuacja odnosi się do właścicieli domków jednorodzinnych. W wyniku wichury i dużych opadów deszczu parter domu został zalany, w związku z zaistniałą sytuacją poszkodowanym właścicielom zostanie wypłacone odszkodowanie. Z wypłaconych środków mogą wykonać remont zniszczonej podłogi czy ścian.
Szkoda całkowita
Szkoda całkowita stanowi, że cała nieruchomość została zniszczona, w związku z czym właściciele pozostali bez dachu nad głową. Do szkody całkowitej może dojść w wyniku pożaru, zawalenia czy zalania. Z wypłaconych środków z odszkodowania właściciele nieruchomości mogą pokryć naprawy zniszczonego domu bądź nabyć nową nieruchomość.