W wyniku kolizji drogowej bardzo często jesteśmy zmuszeni oddać samochód do warsztatu, o ile szkoda jest niewielka, to w ciągu kilku dni serwis jest w stanie dokonać naprawy. Jednak przy większych szkodach bardzo często pozostajemy bez auta i wtedy pojawia się pytanie, czy mam prawo do samochodu zastępczego. Należy pamiętać, że kosztami związanymi z samochodem zastępczym obciążamy sprawcę szkody.
Kiedy mogę wnioskować o samochód zastępczy?
W praktyce to poszkodowany występuje o zwrócenie kosztów związanych z wynajmem samochodu zastępczego na okres naprawy pojazdu do ubezpieczyciela sprawcy szkody. Poszkodowany nie ma prawa domagać się zwrotu kosztów za samochód zastępczy, jeśli faktycznie nie doszło do wynajmu takiego pojazdu. Ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie za samochód zastępczy dopiero po przedstawieniu faktury za jego użytkowanie.
Poszkodowany nie może wynająć pojazdu droższego ani na dłuższy okres niż czas naprawy uszkodzonego w wyniku kolizji samochodu. Ponadto poszkodowany pomimo dostępu do komunikacji miejskiej również ma prawo do wynajmu samochodu zastępczego.
Z reguły kwestia wynajmu samochodu zastępczego przez poszkodowanego rozpatrywana jest indywidualnie. Wynajem pojazdu pokrywany jest również z polisy ubezpieczeniowej OC sprawcy.
Gdzie można wynająć auto zastępcze?
Samochód zastępczy można pozyskać z wypożyczalni, od ubezpieczyciela bądź warsztatu, w którym naprawiany jest nasz uszkodzony pojazd. Przy wynajmie samochodu z wypożyczalni ważne jest, aby sprawdzić cennik, ponieważ firma ubezpieczeniowa nie zapłaci za wynajem droższego samochodu. Poszkodowany ma prawo uzyskać opinię ubezpieczyciela sprawcy szkody w sprawie ceny wynajmu pojazdu.
Inną możliwością wynajmu samochodu jest warsztat samochodowy, w którym naprawiany jest uszkodzony pojazd. Coraz więcej serwisów oraz warsztatów samochodowych udostępnia swoim klientom możliwość najmu samochodu zastępczego. W tym przypadku również powinniśmy sprawdzić, ile kosztuje najem, aby ubezpieczyciel sprawcy zwrócił nam koszty za kres wynajmu samochodu zastępczego.
Najczęściej samochód zastępczy udostępniany jest przez ubezpieczyciela, który posiada własną flotę samochodów na wynajem. Ponadto warto pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe z reguły obniżają kwotę opłaty za wynajem o kwotę zaoszczędzoną na braku amortyzacji pojazdu w czasie jego naprawy.